7 בינו׳ 2011

מידע רפואי באינטרנט : אתרים מסחריים

כשהתחלתי לכתוב את הרשומה הזאת חשבתי לכתוב רק על אתר סרטוני הוידאו HealthiNation אך הרחבתי את הרשומה ל אתרים נוספים : Healthline ו- WebMD ועוד, ולכן גם שיניתי את כותרת הרשומה.

HealthiNation היא חברה של סרטוני וידאו בתחום הבריאות . את תוכניות הבריאות מפתח צוות שמורכב ממומחים מתחום הרפואה וממומחי מדיה והן עוסקות במחלות, מצבים בריאותיים, טיפים לאיכות חיים, דיאטה וסיפורים אישיים של אנשים.
זוהי רשת מסחרית, שמספקת מידע רפואי חינמי לגולשים, ומרוויחה מפרסומות, אך למפרסמים אין חלק בפיתוח סרטוני הוידאו.
למרות שזה אתר מסחרי, שמטרתו להרוויח מפרסומות, הוא מוצא חן בעיני כי הסרטונים מציגים לציבור הרחב מידע רפואי בצורה קלה וברורה. כמו כן יש אפשרות לקבל את המידע בגרסה טקסטואלית ואף להדפיסו. בתחתית המאמר מצויין שמו של הכותב ושמותיהם של הרופאים שסקרו את המאמר. מצורפת גם ביבליוגרפיה.

על צוות הרופאים ניתן למצוא מידע בחלק: About Us -- Medical Advisory Board :
Our Medical Advisors & Health Experts . ניתן להגיע למידע זה גם דרך דף הבית , בחלונית שנמצאת בתחתית העמוד - Our Health Experts , על ידי לחיצה על הקישור Meet Them All.

כדי להגיע לתצוגה של סרטון יחד עם אפשרות לקבל מידע טקסטואלי, כדאי לעשות חיפוש לפי רשימת נושאים :
Video Topics A-Z שנמצאת בתחתית התפריט השמאלי של האתר. לחיצה על + תפתח רשימה של מחלות ונושאים בריאותיים, ולחיצה על אחד הנושאים מעבירה לעמוד של סרטוני וידאו בנושא. לסרטנים מצורפות האפשרויות של שליחה לחבר - Send to a Friend ו- גירסת טקסט - Text Summary .
דוגמא: Cholesterol Videos

סרטוני בריאות של HealthiNation מופיעים גם באתר Healthline, אתר רפואי מסחרי שמטרתו לאפשר למפרסמים של מוצרי בריאות להגיע לקהל יעד רלוונטי. המטרה היא לאפשר למפרסם להעביר את המסר הנכון לקהל הנכון.
בתחתית דף הבית, היכן שמופיע מידע על האתר , מופיע גם מידע שמיועד למפרסמים. בעמוד שמיועד למפרסמים החברה מגדירה את עצמה כספק מוביל של פתרונות חכמים מקוונים עבור מפרסמים, הוצאות לאור ותוכניות בריאות.

סרטוני וידאו ניתן למצוא תחת הקטגוריה: Health Directories בתחתית עמוד הבית : ניתן לחפש סרטונים לפי א"ב Videos A to Z או לפי מחלה - Videos by Disease .
בחיפוש וידאו בדרך זו לא מצאתי סרטונים של HealthiNation אלא סרטונים אחרים.סרטונים של HealthiNation הופיעו בדף הבית באופן אקראי. סרטנים שהגעתי אליהם בעקבות חיפוש היו של חברה אחרת.
גם כאן יש אפשרות לקבל גרסת טקסט של תוכן הסרטון : מתחת לסרטון מופיע קישור - Read the full transcript .
בתחתית העמוד מופיעה הערה שהאתר נועד לספק מידע ואין להתייחס אליו כאל יעוץ רפואי, איבחון רפואי או המלצה לטיפול.

אתר רפואי מסחרי נוסף שכולל סרטוני וידאו הוא WebMD .
צפייה בסרטון רפואי באתר זה מחייבת צפייה בפרסומת . הסרטון שאמור להכיל מידע רפואי בסיסי בנוי כמו כתבת טלוויזיה ומשלב סיפורים אישיים . הסרטונים כאן לא דומים לסרטונים באתרים שהזכרתי מקודם. הם מספקים מעט מידע רפואי והרבה מאוד תוכן פרסומי. הנוכחות של הפרסומות בולטת כאן מאוד ולא ניתן להתעלם ממנה.
למרות הנוכחות הבולטת של הפרסומות האתר עומד בקריטריונים של HONcode למידע רפואי אמין. האישור מופיע בתחתית העמוד. גם באתר זה מופיעה בתחתית העמוד הערה שהוא אינו מספק יעוץ רפואי, איבחון או טיפול.

אתר מסחרי נוסף עם אישור של של HONcode הוא Healia והוא כולל מדריכי בריאות על פי סדר א"ב - Health Guides

המדריכים מוצאים חן בעיני כי הם מספקים מידע בסיסי, מוסבר היטב, לא ארוך מדי, בפורמט נעים לעין.
לדוגמא- MRSA and Other Staph Infections Guide .
על המדריך ניתן למצוא מידע בעמוד - About this Guide , מידע שכולל פרטים על מחבר המדריך ומי שסקר אותו.

גם בתחתית אתר זה מופיעה הבהרה לגבי השימוש בו: השימוש באתר הוא למטרת מידע ולא לשם איבחון ספציפי . השימוש באתר אינו יוצר מערכת יחסים של רופא-חולה וכדי לקבל יעוץ אישי לגבי מצב רפואי אישי תמיד צריך לפנות אל הרופא.

מחיפוש שעשיתי ב Mayo Clinic התרשמתי שמתקבל מידע מקיף. גם אתר זה מאושר על ידי HONcode והתוכן שלו נכתב על ידי 3,300 רופאים, מדענים וחוקרים, אנשי Mayo Clinic . על צוות הכותבים ניתן למצוא מידע בעמוד
About this Site -- Meet Our Medical Editors

חיפוש של מונח רפואי נותן מאמר מקיף שכולל מספר סעיפים: הגדרה, סימפטומים, סיבות, גורמי סיכון, הכנה לפגישה עם רופא, בדיקות ואיבחון, תרופות וטיפול, אורח חיים, רפואה אלטרנטיבית ומניעה.
כל סעיף מופיע בעמוד נפרד ובתחתית המאמר ניתן לפתוח רשימה ביבליוגרפית.
דוגמאות:

Sore Throat

Common Cold

Influenza

לסיכום אני רוצה להשוות בין מידע רפואי שמופיע באתר רפואי אמין ובין מידע רפואי שמופיע באתר כללי, אתר למתן טיפים בנושאים שונים:

Medicinet.com הוא אתר רפואי מסחרי אמין, בעל אישור אמינות של HONcode והמאמרים שלו נכתבים על ידי צוות של רופאים. בראש המאמר מופיעים שמות העורכים שלו עם קישור למידע עליהם.
דוגמא: Endorphins: Natural Pain and Stress Fighters
בעמוד About Us נכתב שהאתר הוא חלק מרשת WebMD ושהתוכן הרפואי שלו מיוצר על ידי יותר מ 70 רופאים.
בעמוד מצויין שהאתר הוא מקור מקוון אמין למידע רפואי.

מידע רפואי ניתן למצוא גם באתרים לא רפואיים. דוגמא לכך הוא eHOW , אתר מאמרים בנושאים שונים, שכותביו הם לא בהכרח מומחים, אלא הקהל הרחב. האתר מפרסם מאמרים שנשלחים אליו גם על ידי הציבור הרחב. הוא משמש כקהילה לשיתוף מאמרים ועצות בנושאים שונים.

בעמוד About eHow כתוב שזוהי קהילה שמטרתה לאפשר לגולשים לחקור, לשתף, לדון בפתרונות ובטיפים לביצוע משימות יום-יום. הם משלבים ידע של מומחים בידע של אנשים רגילים.
המאגר של האתר כולל כ 1.5 מיליון מאמרים ו- 150000 סרטוני וידאו שנכתבו והופקו על ידי מומחים אך גם על ידי אנשים מהציבור הרחב שרוצים לשתף בידע שלהם. אנשים שרוצים לייעץ לאחרים על סמך ניסיון חיים.

דוגמא למאמר באתר זה : How to Release Endorphins
במאמר לא מופיע שם המחבר או העורך ולא מופיעים מקורותיו.
הוא אמנם כתוב יפה, בצורה קלה ומעניינת, אפשר לקרוא בו לשם הנאה, אך לא ניתן להסתמך עליו כי לא ידוע מי כתב אותו.

תגובה 1:

  1. מכירה את healthination. קוראת שם הרבה. האם את מכירה אתרים עם מידע טוב ואמין אשר מתרגם מאמרים לעברית בתחום זה ?

    השבמחק