30 בספט׳ 2012

רומן ארוטי ורומן רומנטיהספר שזכה לסיקור תקשורתי נרחב, חמישים גוונים של אפור, והוצג כספר ארוטי מהפכני, הוא ספר שטחי מאוד – שפתו רדודה, עלילתו סתמית, ולדעתי אין בו שום דבר מיוחד או חדש.
המרכיבים של העלילה לקוחים מספרות הרומן הרומנטי. כמו בכל עלילה של הרומן הרומנטי הגיבור הוא גבר חתיך מאוד ועשיר מאוד שאי אפשר לעמוד בקסמיו ויש לו ניסיון רב עם נשים, והגיבורה היא אישה מושכת וחסרת ניסיון מיני.
גיבורת העלילה היא סטודנטית בת 21 בתולה וחסרת אמצעים כלכליים והגיבור הוא טייקון וסוטה מין.

אני חושבת שזו הנקודה היחידה שמשכה את תשומת ליבי מכל העלילה הסתמית הזאת : ניצול לרעה של הנחיתות הכלכלית של הבחורה.
הגיבור הסוטה מנסה ללכוד ברשתו בחורה חסרת אמצעים כלכליים ולפתות אותה להסכים למערכת יחסים מעוותת. אם זו לא היתה מערכת יחסים מעוותת לא היתה לו שום בעיה להכיר גם אשה במעמדו.

אנה וחברתה הטובה שגרות בשותפות בדירה שכורה סיימו את הלימודים והן עומדות לעבור לסיאטל לדירה שקנו לחברה הוריה העשירים. בניגוד לחברה העשירה והמסודרת בחיים, אנה היא צעירה חסרת קשרים וחסרת גב כלכלי.
אמה היא אישה לא יציבה שמתחתנת ומתגרשת לעתים קרובות, אביה הביולוגי מת, והיא נושאת את שם משפחתו של אחד הבעלים הקודמים של אמה שאימץ אותה.

בזמן הלימודים היא עבדה כקופאית ונסעה בחיפושית יד שלישית ומעלה. לא היה לה מחשב משלה וכשרצתה לשוטט באינטרנט ולשלוח אימיילים היא השתמשה במחשב של חברתה וכשהיה לה צורך בשמלה אלגנטית ונעליים ליציאה היא שאלה אותם מהחברה.

אין לה כסף וגם עבודה כמתלמדת בהוצאה לאור לא תשנה את מצבה הכלכלי.

את המצב הזה מנסה לנצל כריסטיאן גריי הטייקון הסוטה לטובתו. הוא מפתה אותה במתנות יקרות, מנסה באמצעותן לשכנע אותה להסכים למערכת יחסים של אדון – שפחה ולחתום על חוזה שמפרט לפרטים את מערכת היחסים החולנית הזאת.

אנה שוקלת ברצינות את האפשרות לחתום על ההסכם, שוכבת עם הטייקון מספר פעמים וטועמת מהרגליו המיניים המעוותים,  כי היא מסנוורת ממנו ומעושרו . היא משנה את התנהגותה וערכיה ומוותרת על כבודה בהשפעת המתנות היקרות שהוא נותן לה.

לפני ההיכרות עם הטייקון היא ניהלה אורח חיים שמרני, בקושי נפגשה עם גברים ושמרה על בתוליה.
היא סירבה לצאת לפגישה עם ידיד בן גילה, מהחוג החברתי שלה, שאהב אותה וכיבד אותה , היא לא נתנה לו שום סיכוי, אך לגבר סוטה היא נתנה סיכוי והרבה יותר מזה בגלל מעמדו הרם והכוח שלו לסנוור אותה במתנות יקרות – מכונית אאודי, מחשב נייד הכי חדש בשוק, מכשיר בלקברי וכו'.

כשקראתי את הספר, שמתי לב כבר בתחילתו, שהמחברת השתמשה באותם מרכיבים של סיפורי הרומן הרומנטי, אך הסיפור שלה שונה בכך שבמקום שהעלילה תתפתח בכיוון של אהבה ונישואים היא מתפתחת למערכת יחסים מעוותת של אדון ושפחה.
ברומן הרומנטי יש הדדיות, משיכה שמתפתחת לאהבה והעלילה מסתיימת בנישואיהם של הגיבורים.

כדי להשוות בין הספר הזה לבין עלילה מהז'אנר הרומן הרומנטי קראתי ספר בהוצאת שלגי : הגבר השתלטן מאת קרול מורטימר,  מסדרת "מילס אנד בון".
הספר הוא תרגום של הכותר:
The Master's Mistress / Carole Mortimer ופרטים עליו ועל המחברת ניתן למצוא באתר ההוצאה:

בספר זה הגיבורה היא אשה בעלת מעמד, משכילה ומבוגרת יותר, אך עדיין בתולה.
הגיבורה היא אישה בת 28, מרצה להיסטוריה, שכעבודה נוספת בחופשת הקיץ, הגיעה לאחוזה של אדון זקן כדי לקטלג את ספרייתו.
האדון הזקן מת באופן פתאומי ובנו הגיע מחו"ל כדי להשתתף בהלווייתו.
בין הגיבורה לבן נוצרת משיכה מינית ובעקבותיה תיאורים של תשוקה ופעילות מינית שכתובים בשפה מורכבת יותר מזו של הספר חמישים גוונים של אפור, שסביבו יש כל כך הרבה רעש.
העלילה כמובן מסתיימת בהחלטה שלהם להתחתן.
גם בסיפור הזה הגיבור עשיר, חתיך ומנוסה, והאישה בתולה, אך כאן יש הדדיות ברגשות ובציפיות והגיבורים שווים במעמדם הכלכלי. הגיבורה לא זקוקה לכספו, היא יורשת עשירה בעצמה.
העלילה של הרומן הרומנטי היא התגשמות הפנטזיה הנשית של יצירת קשר שמוביל לנישואים עם גבר עשיר, חתיך וצעיר ואילו חמישים גוונים של אפור, הוא ניפוץ הפנטסיה הזאת.
כל מה שרוצה הגיבור מהגיבורה הוא שתהיה שפחת המין שלו ושתסכים להתעללות נפשית ופיסית בזמן קיום יחסי המין.
זו בהחלט אינה פנטסיה אלא ניפוץ האשליה שמערכת יחסים עם אדם כזה יכולה להיות מבוססת על כבוד הדדי ותוביל לנישואים.

מתוך אתר ההוצאה - Mills & Boon :
האתר מאפשר עיון בספר והוספת ביקורת.

אתר מחברת הטרילוגיה Fifty Shades

5 תגובות:

 1. יונית יקרה ,
  תודה על ניתוח מאלף! אהבתי את התובנות שלך .
  גם אני חושבת שהספר המדובר כתוב בתת רמה ומציג ניצול ציני של אישה , ואף מעודד אלימות נגד נשים . זה שנשות העולם "מתעלפות" על הספר הזה -אולי אומר משהו לא מחמיא על נשים ונשיות ...
  (ואני מאוד פמיניסטית , שלא תהיה טעות) ...
  אני לא מבקרת את הספר הזה בקול - כי מיד כל העניים מופנות לחזות החיצונית שלי שעל פיה אני נמדדת לצערי הרבה פעמים .
  שיהיה חג שמח ושנה טובה !

  השבמחק
 2. תודה על התגובה.
  גם אני חששתי בהתחלה לכתוב על הספר והתלבטתי אם לקרוא את אותו. קראתי אותו בגלל שהיה סביבו הרבה רעש וזה עורר את הסקרנות שלי.
  אני חושבת שהספר מוכיח עד כמה ליחסי ציבור יש חלק מכריע בהצלחה של שיווק.

  חג שמח

  השבמחק
 3. אני חושבת שהאימפקט הגדול ביותר של הספר הזה הוא המכה הניצחת שהוא הנחית על הפמיניזם הרדיקאלי ותומכותיו.
  נשים רבות התחברו לפן הזה של כניעות וצייתנות, שהלך ונעשה זר להן ברוח המהפכה הפמיניסטית. גם אתר הכלוב, פורטל הבדס"מ הגדול של ישראל, גדל משמעותית בעקבותיו.

  אני מאד אוהבת לקרוא את הבלוג הזה יונית אבל הפוסט הזה בעיני משול לריאקציה פמיניסטית למציאות משתנה בה נשים רבות כבר אינן מזדהות עם התנועה הלוחמנית והאלימה הזו.

  דורין

  השבמחק
 4. תודה על התגובה.

  לא כתבתי את התגובה מתוך נקודת מבט פמיניסטית אלא מתוך השקפה שפערים מעמדיים מביאים לתופעות כאלה.
  ההבדלים בין בני אדם הם קודם כל מעמדיים ורק אחר כך מגדריים.

  השבמחק
 5. מסכים איתך , ספר דוחה.
  סליחה, כל השלושה, בזבוז של זמן. את השלישי לא סיימתי פשוט עזבתי.
  כל הזמן יש תחושה שמשהו עומד לקרות שהוא יוצא מגדר הרגיל והבנאליות חוגגת.

  השבמחק