3 ביוני 2011

ווינטר בלו ילדת פיות

חזרתי מכנס הומניסטיקה במכללת גורדון שעסק בספרי פנטסיה לילדים ונוער.
הדוברת הראשונה היתה הסופרת אשכר ארבליך-בריפמן, יוצרת סדרת הספרים ווינטר בלו ילדת פיות.
הסדרה כוללת שבעה ספרים : 1 - אבני הכוח, 2- טווי החלומות, 3 - ענקי האבן, 4 - סופת הקסם, 5 - אי הדרקונים, 6 - בנות הים הזהובות, 7 - סוף העולם.
על הספרים ניתן לקרוא באתרים של אשכר ארבליך-בריפמן :
עולמה של ווינטר בלו

האתר של אשכר ארבליך-בריפמן

גיבורת הסדרה היא ווינטר בלו, ביום ילדה רגילה שהולכת לבית ספר ומבלה עם חברות, ובלילה היא ילדת פיות . היא עפה לארץ קסם, שם חיות הפיות, ומבצעת מטלות שמטילה עליה הפיה החונכת שלה טוליפ.
קראתי את הספר הרביעי בסדרה - סופת הקסם.

סופת הקסם יצרה כדורי אור זוהרים בצבעים שונים שנראו בעולם בני האדם, ואנשים נדהמו כשראו אותם. הם חשבו שראו סוג מסויים של זיקוקים, אך ווינטר הבינה שמדובר במשהו קסום.

גם בארץ הקסם התרחשו תופעות מוזרות - רוח חזקה, ברקים, כדורי אור ובעוצמה רבה. הפיה קמיליה הסבירה שפעם בחמש מאות שנה , מתחוללת בעולם סופת קסם. מוקד הסופה הוא ארץ קסם אך גם מקומות רחוקים יותר מושפעים ממנה.

הסופה נגרמת מהצטברות של אבקת קסם באוויר: בכל פעם שמישהו עושה קסם, משתחררים לאוויר כתופעת לוואי, רסיסים של אבקת קסם. עם הזמן, מצטברים כל רסיסי אבקת הקסם הללו, מתרכזים ויוצרים עננים גדולים עשויי אבקה. בשלב מסויים, כאשר נהיים השמים רוויים באבקת קסם, מתאחדים ענני אבקת הקסם ויוצרים סופה אדירה.
כדורי האור הם אחת התופעות המשונות של הסופה הזאת.

סופת הקסם גרמה גם למחלות קסם : על גופה של ווינטר הופיעו כתמים ירוקים, מגי חברתה חלתה, חיפושיות הטחינה לא יכלו להפסיק לבכות וכמעט טבעו בשלולית הדמעות שלהן.

ווינטר וידיד שלה, אדוארד , ילד פיות , פנו לאיזמרגדה, מנהלת המפעל לייצור אבקת קסם, כדי שתתין להם אבקה אך היא סרבה לתת להם בטענה שאין לה. באחד הלילות גילו שהיא נותנת ליצור מפלצתי מעברו השני של הנהר, כדים מלאים אבקת קסם. 

היצור המפלצתי, טרגוס, סחט את איזמרגדה, איים לחשוף סוד אפל מעברה, לכן היא נאלצה לספק לו כמויות אדירות של אבקת קסם, אותן הוא איחסן בבור מעבר לנהר.

בלילה למחרת, סיפרה להם איזמרגדה שטרגוס היה בתרדמה עמוקה במשך שנים רבות, לכן אף אחד לא ראה אותו או שמע ממנו. עם פרוץ סופת הקסם, חדרו גרגירי אבקת קסם שהיו באוויר אל נשימתו, וגרמו לו להתעורר ולחפש אחר האבקה.

המוטיב של הענק המתעורר משנתו, הוא ביטוי לשוני, שבא לתאר התעוררות של כוח גדול מאוד והרסני מאוד לפעולה
הביטוי הוא : awaken a sleeping giant

את המוטיב הזה מצאתי גם בשיר שמתאר מעוף בשמי הלילה הקפואים, לארץ שמעבר לעולם, ובאחד הבתים מופיע המשפט :

Arousing of a mighty monster from its sleep

המשפט לקוח מהשיר : Walking in the air  שנכתב  ב 1982 לסרט מצוייר שנעשה על פי ספר שנכתב ב 1978 - Snowmam.
Walking in the air  - Wikipedia
הסיפור מתאר מסעות של נער עם איש שלג (בובת שלג) שקיבל חיים, הם עפו לארץ רחוקה והשתתפו במסיבה של אנשי שלג, שבה הנער היה היצור האנושי היחיד.
השיר נכתב לסיפור על נער אך הוא הפך לשיר פיות.
ניתן למצוא ב youtube סרטונים עם מצגות של פיות לצלילי השיר הזה בביצועים שונים.
התמונות מזכירות מאוד מוטיבים שמופיעים גם בספרי ווינטר בלו . לדוגמא : באחד הסרטונים מופיעה תמונה של כדורי אור, וזה הזכיר לי את כדורי האור מסופת הקסם. באחת התמונות מופיעה פיה ועל כף היד שלה ציפור, מה שהזכיר לי את ווינטר, שלקחה את הדרור הפצוע לארץ הקסם, כדי שהפיות ירפאו אותו.
סרטונים נוספים לצלילי הביצוע של Celtic Woman :
אני מניחה שהביטוי awaken a sleeping giant, המשפט בשיר - arousing of a mighty monster from its sleep, והדמות של טרגוס, הענק שהתעורר משנתו לאחר שנשם אבקת קסם, מבוססים על אותו מיתוס.
גם המשפט : I'm riding in the midnight blue מזכיר מאוד את ווינטר.
ווינטר עפה בכל לילה, באמצע הלילה, לארץ הקסם ושם המשפחה שלה בלו - blue .
אשמח אם מישהו שמכיר את המיתוס יגיב כאן ויספר עליו.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה